přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
školy dle okresů
Nejaktuálnější adresář všech škol v České republice.
Přehledy oborů, zaměření, kontakty na jednotlivé školy, statistiky, požadavky na přijetí, přehled uplatnění, vzorové testy a mnoho dalších důležitých informací.
Více než půl milionu lidí navštíví ročně naše adresáře.
Chystáte se na právnickou fakultu nebo program se zaměřením na právo či bezpečnost? Pomoci s výběrem vám mohou odpovědi vedoucích pracovníků fakult a škol s tímto zaměřením. Výběr z rozhovoru najdete také v zářijovém čísle časopisu Kam po maturitě - čtěte a stahujte jej zdarma zde.
Většina veřejných a státních vysokých škol uzavírá příjem přihlášek v únoru (25 fakult a škol) a v březnu (86). I na jaře a v létě ale můžete uspět s podáním přihlášky. Rozpis podle jednotlivých škol najdete v příloze k článku. Přihlášky navíc přijímají soukromé vysoké školy (obvykle do konce září), vyšší odborné školy a jazykové školy pro pomaturitní jazykové studium. Všechny termíny pro rok 2024 najdete v kalendáři termínů, podrobnosti k jednotlivým oborům a školám pak v redesignovaném adresáři VysokeSkoly.com.
Chystáte se na přijímací zkoušky VŠ v roce 2025? Místa v oblíbených přípravných - nultých ročnících - od podzimu 2024 se rychle plní, nezapomeňte se přihlásit co nejdříve!
Možná jste u nás poprvé, nebo nás znáte už nějaký ten pátek. Víte, s čím vším vám můžeme pomoci?
Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost SCIO. Tyto testy na fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek. Někdy jsou uznávány pouze vybrané termíny. Přihlásit se můžete i před podáním přihlášky na vysokou školu, v případě absolvování více pokusů se vám započítá nejlepší výsledek.
Máte maturitu úspěšně za sebou? Gratulujeme. Pokud to nevyšlo a je před vámi opravný termín maturity nebo přijímačky ve druhém kole, přečtěte si aktuální tipy, jak se připravit na poslední chvíli, nebo se podívejte na video k tématu.
Adresář VyssiOdborneSkoly.com už je také v novém kabátě. Co přináší kromě redesignovaného vzhledu?
Láká vás uplatnění v oboru se zaměřením na přírodovědu, ekologii nebo zemědělství? Vedoucí pracovníci 15 fakult vám pomohou s nasměrováním. Výběr z rozhovoru najdete také v dubnovém čísle časopisu Kam po maturitě - čtěte zdarma zde.
Dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ už je k dispozici online! Stahujte zdarma nebo listujte na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Speciál k přírodovědným, ekologickým a zemědělským oborům, test Chemie NSZ SCIO, rozhovory s děkany přírodovědných, eko a zemědělských fakult, status studenta po maturitě, 2. kola přijímaček na VŠ a prezentace vysokých škol, VOŠ a jazykovek. V tištěné formě na školách od 3. 4. 2024.
V našem přehledu najdete ty fakulty veřejných VŠ, kde se alespoň na 1 program či obor můžete dostat bez přijímací zkoušky, aniž byste o prominutí přijímaček museli žádat. Na mnoha dalších oborech vám navíc přijímací zkoušky prominou - stačí mít určitý studijní průměr, absolvovat příslušný počet let vybraný předmět, vykázat účast v olympiádě nebo soutěži z daného předmětu. Konkrétní požadavky pro rok 2024 najdete na www.VysokeSkoly.com.
Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, studentské slevy na dopravu a další. V praxi ho upravuje 7 zákonných norem, jejichž bludištěm vás provede náš článek. Podívejte se na shrnutí - zůstane mi po maturitě status studenta? Do kdy jsem studentem po VŠ/VOŠ?
TSP je přijímací zkouškou na fakulty brněnské Masarykovy univerzity (s výjimkou Farmaceutické fakulty, Lékařské fakulty, Fakulty sportovních studií a Fakulty sociálních studií). Podle informací na stránkách NSZ (únor 2024) výsledky NSZ cca 50 škol a fakult využívá místo vlastních přijímacích zkoušek nebo k nim přihlíží. Kompletní informace, vzorový test a další informace stáhnete zdarma v našem e-booku.
Tápete, kam se přihlásit na vysokou? Jak je to letos s maturitní zkouškou? Zajímá vás přijímací řízení na střední školy? Stáhněte si zdarma e-booky s aktualizací pro rok 2024 - medicína, právo, psychologie a ostatní žádané obory, státní maturita a další.
Zajímá vás, kde se na dané obory můžete přihlásit? Jaké jsou konkrétní požadavky k přijímačkám pro rok 2024? Informace pro obory, které neuvádíme v tomto přehledu, najdete na www.VysokeSkoly.com, aktuální informace k 2. kolům a prodloužení termínů pro podání přihlášek pak zde.
Politologii můžete studovat na 8 fakultách veřejných škol a 3 školách soukromých. Další možnosti vám nabízí zaměření na bezpečnost, strategická studia, mezinárodní vztahy nebo hospodářskou politiku či veřejnou správu - programy včetně náplní najdete na www.VysokeSkoly.com. Šance na přijetí se pohybuje od 30 do 50 %. Vyzkoušejte ukázkové testy a testy z minulých let, podívejte se na doporučenou literaturu a na náplň a data přijímacích zkoušek.
Podáváte letos přihlášky na vysokou školu? Všechny termíny pro rok 2024 - dny otevřených dveří, data přihlášek i přijímacích zkoušek - jsme pro vás aktualizovali v kalendáři akcí.
I v roce 2024 mohou studenti u společné části volit mezi matematikou a cizím jazykem a zůstává povinná zkouška z českého jazyka a literatury.
Potřebujete si ujasnit, kterou školu s lékařským či zdravotnickým zaměřením vybrat? Nebo váháte mezi několika fakultami? Vedoucí pracovníci fakult a škol nám zodpověděli dotazy, které vám pomohou při výběru.
Nové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ už je online! Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Speciál k lékařským a zdravotnickým oborům se zajímavými rozhovory, test Biologie NSZ SCIO, přijímačky 2024, mapa VŠ v ČR a samozřejmě prezentace vysokých škol, VOŠ a jazykovek. V tištěné formě na školách od 4. 1. 2024.
V roce 2023 šance na přijetí na vysokou školu vzrostla na 86,9 %. U nejžádanějších oborů jsou již tradičně čísla o hodně nižší. 41,8 % uchazečů podalo jen jednu přihlášku na VŠ, zbytek 2 a více přihlášek.
Pokud o víceletém gymnáziu uvažujete, shrnuli jsme pro vás hlavní body pro a proti. V roce 2024 se předpokládá podání přihlášky do 20. února, termíny jednotných přijímacích zkoušek jsou stanoveny na 16. a 17. dubna, náhradní termíny 29. a 30. dubna. Vzhledem k připravované digitalizaci doporučujeme sledovat aktuální informace v našem článku a na webu CERMATu.
Přečtěte si zářijové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Speciál k pedagogickým oborům, AI a vzdělávání, přijímačky 2024 a další informace.
Připravili jsme pro vás vzorový rozvrh s přehledem prázdnin, svátků a volných dnů v tomto školním roce.
V článku najdete prázdniny až do roku 2028. A to na základních školách, středních školách, základních uměleckých školách a konzervatořích. Nechybí ani informace o svátcích, které zasahují do školního roku.
Přečtěte si dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Status studenta po maturitě, rozcestník, kam po maturitě, 2. kola přijímaček a další informace.
Přečtěte si zářijové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz.. Speciál o ekonomických oborech, test OSP SCIO a další informace.
Na ekonomické fakulty a ekonomicky zaměřené programy a obory se každoročně hlásí přes 22 tisíc uchazečů. Speciál zářijového čísla časopisu věnujeme právě ekonomickým oborům. Přečtěte si v tomto článku, co o "svých" fakultách a školách říkají jejich vedoucí představitelé, a proč by vám je doporučili ke studiu.
Podali jste přihlášku na Vysokou školu ekonomickou v Praze, nebo to máte teprve v plánu? Přečtěte si v rozhovoru s jejím novým rektorem, jaké změny chystá nebo jak své studenty škola připravuje na kariéru. Doc. Petra Dvořáka zvolil Akademický senát VŠE do čela univerzity na podzim 2021. Čtyřleté funkční období mu začalo nyní, 1. dubna 2022. Nový rektor je absolventem VŠE a také s ní spojil celou svou dosavadní kariéru.
Jste rádi, že už máte základní školu za sebou? Nebo to byla nejlepší škola na světě? Pro ty, kdo vybírají školu pro své dítko, přinášíme malý návod. Zápisy na ZŠ se konají už od zítřka.
Přečtěte si dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Které vysoké školy ještě přijímají přihlášky, status studenta po maturitě, test ZSV SCIO a další informace.
POSLEDNÍ KUSY, OMEZENÝ POČET POUZE DO VYPRODÁNÍ ZÁSOB
V nabídce jsou učebnice z minulých ročníků, jsou stále aktuální, neváhejte a pořiďte si učebnice k maturitě a přijímacím zkouškám na vysoké školy ve VELKÉ SLEVĚ
Zajímalo nás, jaký je váš názor na distanční výuku na středních školách. Do 30. 9. 2020 jste nám zasílali svoje odpovědi, výsledky a výherce najdete v článku. Všem děkujeme za účast a výhercům gratulujeme.
Na humanitně zaměřené programy a obory se v minulém roce hlásilo přes 43 tisíc zájemců*. Zářijové číslo časopisu věnujeme humanitním oborům. Čím jsou fakulty specifické? Jaká opatření chystají v přijímacím řízení pro příští rok? Na to jsme se zeptali děkanů jednotlivých fakult s humanitně zaměřenými programy a obory.
I v září je situace kolem COVID-19 stále aktuálním tématem. Oslovili jsme rektory vybraných vysokých škol v celé ČR s několika otázkami. Krize jako příležitost ke změně, aktivity, do kterých se školy zapojily, co si z krize můžeme vzít jako společnost. Výběr z rozhovorů si můžete přečíst také v zářijovém čísle časopisu.
Dny se vám slévají jeden v druhý, vaše motivace si vzala dovolenou a úkoly na To do listu se množí rychleji než COVID-19? Nejste v tom sami! Studenti a maturanti, kteří se učíte doma (nebo se o to snažíte) – zpozorněte! Přinášíme vám soubor tipů a rad jak překonat toto těžké období. Napsaly ho pro vás studentky psychologie z Masarykovy univerzity.
Uvažujete o technickém oboru a váháte, kterou fakultu zvolit? Oslovili jsme vedení technicky zaměřených fakult z celé republiky, jejich postřehy najdete v tomto článku. Další informace uvádíme v e-booku a v zářijovém čísle časopisu.
Obdrželi jste rozhodnutí o nepřijetí? Podívejte se, jaké jsou vaše šance na odvolání (do novely zákona o VŠ v roce 2016 žádost o přezkoumání rozhodnutí). Pozor, odvolání musíte podat do 30 dnů od doručení záporného vyrozumění orgánu, který rozhodnutí vydal; zmeškání lhůty vám bude prominuto jen ze závažných důvodů.
Najděte si brigádu v celé ČR nebo v zahraničí - nově v sekci Brigády.
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Znáte to: někam jste si to napsali. Možná telefonní číslo na kousku papírku, nebo snad název knihy na okraji stránky sešitu… Každopádně teď to potřebujete – a rychle. Ale kde to sakra je?
Pokud se nedostanete na žádnou vysokou školu, nezoufejte. Jsou i jiné možnosti, jak plnohodnotně využít svůj čas. Řeč je o pomaturitním studiu jazyků, ve kterém vám zůstane zachován status studenta. Toto studium zná téměř každý, ale informací o něm má většina lidí málo. Proto si pojďme tento typ studia více přiblížit.
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Než se do toho pustíte, ujasněte si hlavně cíl akce. Chcete „jen“ udělat maturitu, nebo vám výsledky mají pomoci dostat se na vysokou?
Mohlo by vás zajímat:
Přečtěte si článek, které učebnice a knižní novinky vám doporučujeme pro přípravu na maturitu
Podívejte se na online maturitní kurzy.
Vyzkoušejte rychlokurz k maturitě v podobě online testů
Až do 1. prosince máte čas na podání přihlášky k maturitě. Bude pro vás menší zlo matematika nebo druhý jazyk? Pozor hlavně na němčinu, na které tradičně ztroskotá kolem pětiny maturantů. Vyplatí se vyzkoušet si aspoň 2 nebo 3 testy z minulých let, které najdete na našich stránkách. Profilová část maturity probíhá od 1. dubna, v květnu pak propukne společná část státní maturity.
Od té doby, co člověk usedl do školních lavic, se více či méně potýká s kolísáním nebo absencí motivace. V mém článku se dále dozvíte, jaké jsou příčiny ztráty motivace k učení, jak rozpoznat rozdíl mezi vnitřní a vnější motivací a jak znovu nalézt ztracenou motivaci a pustit se s chutí do učení.
Mohlo by vás také zajímat:
Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy
Jsi mladý architekt nebo designér a chceš se prosadit ve světě?
Máš ve svém okolí mladý talent architektury a designu, kterému chceš pomoct?
Přihlaš se do soutěže Inspireli Awards 2015 v první sociální síti pro architekty a designéry na světě, ukaž svůj talent, získej prestižní světové ocenění, které ti pomůže v další kariéře a vyhraj zajímavé ceny!
Určitě tušíš, jak žít zdravě. Míň tuku, co nejvíc pohybu…nebo je to složitější? Pokud se přihlásíš do soutěže Smart Life, poradíme ti, jak správně jíst, jak se hýbat a jak relaxovat, zkrátka jak se dostat do pohody. K tomu můžeš vyhrát super ceny.
Během posledních dní jsme pro vás pracovali na úplně nové podobě stránek www.isic.cz. Máme radost, že právě dnes vám můžeme naše stránky představit. Co vás na nich čeká nového?
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
V předchozích částech maturitního seriálu jsme pro vás s portálem Seminarky.cz shrnuli základní rady, jak se připravovat na maturitu, a informace o společné části. V tomto dílu se blíže podíváme na profilovou část, která je specifická pro jednotlivé střední školy.
V minulém díle seriálu o maturitě jsme vám společně s portálem Seminarky.cz dáli tipy na obecnou strategii přípravy k vaší velké zkoušce. Tentokrát se podíváme na tři předměty, s nimiž se jako s povinnými setkáte u společné části maturity, a to český jazyk a literaturu, matematiku a cizí jazyk. Český jazyk a literaturu absolvují všichni studenti, u druhého předmětu povinné části si můžete zvolit mezi matematikou a cizím jazykem.
Transformace moderní společnosti v druhé polovině 20. století s rozvojem mezinárodního obchodu a internacionalizace našich ekonomik změnila způsob, jakým jsme chápali podnikání. Nicméně proces mezinárodní ekonomické integrace má účinky, které jsou nad rámec čistě ekonomický a má hluboký dopad v našem pojetí politiky.
První lednový týden neznamená jen nový rok, ale také začátek zkouškového období pro vysokoškoláky a pololetního zkoušení a psaní písemek pro středoškoláky. Ať už se pečlivě připravujete, nebo učení necháváte na poslední chvíli, nezapomeňte nahlédnout do naší databáze a stáhnout si materiály, které se vám budou hodit.
Pokud se rozhodujete kam po maturitě, uvažujete o jazykovém kurzu nebo autoškole, bude se vám hodit kompletní přehled škol. Teď je můžete mít vždy aktualizované ve svém telefonu. Stáhněte si zdarma novou aplikaci Adresář škol. Ke stažení na Google play.
V počítači máte hromady studijních materiálů a zdají se vám nevyužité? Je vám líto, že si vaši seminární práci do školy pořádně nikdo nepřečetl? Rádi píšete, ale nevíte kde publikovat? Na Seminárkách čekáme právě na vás!
Už víš, co budeš dělat po maturitě? Až ukážeš maturitní vysvědčení babičce a všem tetičkám? Nástup na vejšku až za dlouho, nejdelší prázdniny před tebou… Co takhle vyrazit se spolužáky na pomaturitní party dovolenou do Chorvatska? Dost možná to bude tvoje poslední šance užít si s celou tvojí třídou, než se po hlavě vrhneš do vysokoškolského života a budeš se s nimi vídat jen na srazech jednou za pět let!
K úspěšnému zvládnutí a zakončení studia nepotřebujete jen projít řadou zkoušek a testů, ale napsat také množství prací a hlavně tu závěrečnou. Investovaný čas a energie se však nemusí zúročit jen ve známkách a diplomu. Pro studenty je otevřena řada soutěží, které mohou vynést publikování práce nebo odměnu, často finanční. Měli byste zájem? Čtěte dál.
Seminárky shromažďují především studentské práce, ale v naší databázi najdete také materiály zpracované odborníky, kteří se v dané oblasti nebo tématu profesně pohybují. Abyste jich mohli využít co nejlépe, připravili jsme pro vás tento rozcestník. Přes něj se snadno a bez zbytečných průtahů dostanete k profi pracím z předmětu, který vás zajímá.
V předchozích dílech našeho seriálu sestaveného z odpovědí z ankety na www.Seminarky.cz jste se dozvěděli, jaké jsou tipy současných vysokoškolských studentů pro zdolání přijímaček a úspěšný první rok na škole. Nakonec nás zajímalo, jak jsou se svým studiem spokojení a co vidí jako jeho výhody nebo naopak nevýhody. Pokud uvažujete o studium na vysoké škole, můžete z jejich zkušeností načerpat inspiraci, na co všechno si dát při výběru školy nebo oboru pozor.
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících… Aby vaše „aklimatizace“ proběhla rychle a bez problémů, zeptali jsme se současných vysokoškoláků, jaké jsou jejich rady a tipy pro první ročník.
Kdo vám řekne lépe, jak vyzrát na studium na vysoké škole, než ti, kdo na ní studují? Oslovili jsme proto studenty veřejných i soukromých vysokých škol z celé republiky, aby nám prozradili své zkušenosti. Z výsledků ankety na www.Seminarky.cz jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace - v prvním díle o úskalích přijímacích zkoušek.
Seminární práce obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale využívá informace, argumenty nebo názory získané z dalších zdrojů. Dobrá práce s odkazy na literaturu a citacemi je nejen klíčovou součástí autorské etiky a formálních publikačních zásad, ale dokonce nám ji ukládá i zákon. Než svoji seminárku odevzdáte, přesvědčte se proto, že je dokonalá i v tomto směru. Společně s portálem www.Seminarky.cz vám poradíme, jak na to.
Zajímá vás, jak se připravit na přijímačky nebo maturitu? Co obnáší přípravné kurzy a práce lektora? Čtěte v rozhovoru s lektorkami našich přípravných kurzů Amos.
AMOS -
KamPoMaturite.cz, s.r.o.
Dukelských hrdinů 21
170 00 Praha 7
e-mail: info@kampomaturite.cz
tel: +420 606 411 115
Jsme tam, kde jste vy